Providing you the best range of finolex electrical wires, finolex cable and finolex wire 0.75 sq mm with effective & timely delivery.
₹ 1500 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sqmm |
| Roll Length | 90 m |
| Insulation Material | FR |
| Number Of Cores | Single Core |
| Conductor | Copper |
| Current Rating | 5A |
| Voltage | 1100V |
| Color | Black |
| Usage/Application | House Wiring |
| Certifications | IS 694 |
Minimum order quantity: 5 Roll
₹ 1000 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 sq.mm |
| I Deal In | New Only |
| Conductor | Copper |
| Insulation Material | FR |
| Packaging Type | Box & Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Roll
₹ 819 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 0.75 sq.mm |
| I Deal In | New Only |
| Conductor | Copper |
| Insulation Material | FR |
| Voltage | 1100 |
| Packaging Type | Box & Roll |
| Country of Origin | Made in India |
Mohit Aggarwal (Partner)
Aggarwal Electronics
First Floor, Shop No 1833, Bhagirath Place, Chandni Chowk
New Delhi - 110006, Delhi, India